Co je to SEO?

Co je to SEO?

SEO ( z anglického Search Engine Optimization → neboli optimalizace pro vyhledávače) je odvětví digitálního marketingu, které umožňuje umístění ve výsledku vyhledávání (SERP).

Slouží ke zvýšení návštěvnosti webových stránek, zlepšení jejich pozic mezi organickými výsledky vyhledávání a neplacenými výsledky.

Vyhledávače mají různé algoritmy, které pomáhají analyzovat webové stránky z několika “směrů”, a zvyšují relevanci vašich webových stránek k vyhledávacímu dotazu.

Čím je web (kvalita a množství zpětných odkazů) a relevantní stránka (optimalizovaná pro správná klíčová slova) směrodatnější pro vyhledávání uživatele, tím výše se vaše webové stránky zobrazí ve výsledku vyhledávání.

Organické vyhledávání: Když uživatel zadá dotaz a klikne na výsledek v SERP, který není sponzorován (nejedná se o reklamu), nazývá se to organické vyhledávání.

K čemu je SEO?

SEO tedy umožňuje uživateli najít správně optimalizovaný web na jeho vyhledávací dotaz. A díky tomu zvyšuje návštěvnost webu a tím i případné konverze.

Díky SEO může web skončit na první stránce výsledku vyhledávání Googlu. A pokud se budete zobrazovat na prvních příčkách výsledku vyhledávání, budete mít větší tržby, návštěvnost a mnoho dalšího..

Být na prvních stránkách Googlu je cílem každého webu, internetového obchodu nebo jakéhokoliv jiného byznysu.

Jak se správně dělá SEO?

SEO není tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňuje hodnocení webových stránek. Mezi nejčastější patří hlavně klíčová slova (která nám pomohou porozumět relevanci webové stránky vzhledem k vyhledávacímu dotazu uživatele) a zpětné odkazy (když nějaké webové stránky odkazují na váš web).

Tyto 2 kategorie, jsou tím nejdůležitějším! A navíc jsou to pouze 2 z více jak 200 faktorů, který Google používá k hodnocení webových stránek ve svém indexování. Všechny faktory nejsou známy, protože vyhledávače “udržují” své algoritmy v tajnosti, kvůli tomu že by potom bylo snadné vědět jak hodnotit vaše webovky.

Všechny algoritmy nejsou známy, ale některé však ano. Například dalším důležitým hodnotícím faktorem je rychlost webu, struktura, přesměrování stránek, nadpisy titulů, meta description atd..

Toto jsou však jen základy, protože optimalizace pro vyhledávače vyžaduje čas, praxi a zkušenosti. Změny se neprojeví za pár hodin… mohou se projevit i za více jak půl roku, nebo rok.

Jak funguje vyhledávač?

Vyhledávač je nástroj, který vám umožňuje najít obsah na webu díky vyhledávání které zadá uživatel. Nejznámější a nejpoužívanějším vyhledávače na světě je Google, ale také existuje Bing, Yahoo a mnoho dalších.

Ať už hledáte jakoukoliv informaci, stačí napsat pár slov do příslušného pole, stisknout “hledat” a za méně než sekundu získáte tisíce nebo i dokonce miliony výsledku vyhledávání.

Vše je práce algoritmu → alogirtmus je komplexní systém, který vám umožňuje třídit stovky miliard webových stránek a poskytovat ty nejrelevantnější výsledky na základě vyhledávacího dotazu uživatele. Díky algoritmu jsou výsledky organizovány tak, že ty nejrelevantnější jsou zobrazeny jako první.

1 komentář u „Co je to SEO?“

Napsat komentář